EVZ

LIGA I. Dinamo și-a recăpătat suflul, după ce a învins la scor de neprezentare „lanterna roșie” a campionatului

Autor: | | 0 Comentarii | 565 Vizualizari

Dinamo s-a impus cu scorul de 3-0 în partida disputată, luni, pe teren propriu, împotriva formației Juventus București, în etapa a 14-a a Ligii I.

Dinamo a câștigat cu 3-0 jocul cu Juventus București, desfășurat în Ștefan cel Mare, în prima etapă a returului Ligii I. Oaspeții puteau să deschidă scorul în minutul 38, dar Liviu Băjenaru a ratat o lovitură de la 11 metri. „Câinii” au dezmorțit tabela prin Georgios Katsikas (44), același jucător reușind „dubla” în minutul 50. Apoi, în finalul confruntării, Mădălin Mihăescu a marcat în propria poartă, în minutul 80. Dinamo a obținut prima victorie după 5 meciuri în care a bifat două egaluri și trei înfrângeri. „Câinii” se află pe locul 6, cu 20 de puncte, în timp ce Juventus este pe ultima poziție, cu 4 puncte și nicio victorie.

„A fost o victorie muncită. Puteam deschide scorul mai devreme. Au avut acel 11 metri după o greșeală a lui Dudea. Trebuie să mai învețe și să nu mai facă alunecări acolo. Mai avem mult de muncă. Aveam nevoie de moral. Ne dorim să nu mai ieșim din zona de play-off. Obiectivul nostru e să fim în primele 6. Trebuie să rămânem modești. În etapa viitoare vom juca cu FC Botoșani, dar mergem acolo să câștigăm”, a spus Vasile Miriuță, antrenorul „câinilor”, la Digi Sport.